تبلیغات
طعم زندگی

LOGO

طعم زندگی
سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

دیگران را بپذیریم تا جذبشان کنیم

دیگران را بپذیریم تا جذبشان کنیم


در هیچ جامعه‌ای انسان‌ها با خصوصیات، جنبه‌های فکری و عقاید یکسان یافت نمی‌شود. اینجاست که بنابر تعاملات اجتماعی که افراد با یکدیگر دارند باید مراقب باشند که به آرا، عقاید و اندیشه‌های فکری یکدیگر احترام بگذارند که این احترام لازمه تعاملات اجتماعی سالم در هر جامعه‌ای است.


گل

دیگران را بپذیریم تا جذبشان کنیم


در هیچ جامعه‌ای انسان‌ها با خصوصیات، جنبه‌های فکری و عقاید یکسان یافت نمی‌شود. اینجاست که بنابر تعاملات اجتماعی که افراد با یکدیگر دارند باید مراقب باشند که به آرا، عقاید و اندیشه‌های فکری یکدیگر احترام بگذارند که این احترام لازمه تعاملات اجتماعی سالم در هر جامعه‌ای است.


گل

انسان موجودی آزاد آفریده شده و به او اختیار داده شده است تا آزادانه راه خود را انتخاب و به تکلیف و وظیفه‌ای که در آفرینش وی در نظر گرفته شده عمل کند و برای داشتن زندگی سالم اجتماعی نیازمند احترام به حقوق، آرا و عقاید دیگران است. از وظایف بشر آن است که یکدیگر را دوست داشته باشند و هر چه را برای خود می‌پسندند برای دیگران نیز بپسندند و ارزشهای اخلاقی را محترم بشمارند و با یکدیگر مانند اعضای یک پیکر رفتار کنند. افرادی که در یک اجتماع زندگی می‌کنند دارای فرهنگ خاص، طبیعت خاص، اعتقادات و اندیشه‌های خاص هستند که همین تمایز و تفاوت‌ها موجبات برخی اختلاف سلیقه‌ها و نظرها را فراهم می‌کند.

از آنجا که اسلام دینی است که بر اساس فطرت انسان‌ها بنا شده و مخاطبش نیز عموم مردم است، ملاک برتری انسان‌ها را باوجود تفاوت‌ها، داشتن تقوا عنوان کرده است. در قرآن نیز به این مطلب اشاره دارد که ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و در گروه‏ها و تیره‏های بزرگ و کوچک جای دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ همانا گرامی‌ترین شما نزد خدا، با تقوی‌ترین شما است.  »

انسان در زندگی اجتماعی خود با تضادها و تفاوت‌های بسیاری در میان همنوعان خود مواجه است. در هیچ جامعه‌ای انسان‌ها با خصوصیات، جنبه‌های فکری و عقاید یکسان یافت نمی‌شود. اینجاست که بنابر تعاملات اجتماعی که افراد با یکدیگر دارند باید مراقب باشند که به آرا، عقاید و اندیشه‌های فکری یکدیگر احترام بگذارند که این احترام لازمه تعاملات اجتماعی سالم در هر جامعه‌ای است. وقتی افراد در عرصه اجتماع از راه خرد وارد شوند و با عقاید دیگران با احترام برخورد کنند چه بسا این حسن رفتار منجر به تغییر اعتقاد طرف مقابل شده و در مواقعی افراد به سمت اعتقادات و آرای آنها سوق داده می‌شوند.

از جمله واجبات الهی داشتن اخلاق نیکو و احترام به عقاید دیگران است تا جایی که پیامبر دلیل بعثت خود را تمام و کامل کردن مکارم اخلاق عنوان می‌کنند. (انی بعثت لاتم مکارم الاخلاق). متاسفانه در برخوردهای اجتماعی برخی افراد دیده می‌شوند که خود را دانای کل می‌دانند و با حمله به آرا و عقاید دیگران آنان را به باد انتقاد می‌گیرند و تاب و تحمل شنیدن آرای مخالف و متضاد را ندارند. در صورتی که اگر با رفتار و کردار شایسته به عقاید دیگران احترام بگذاریم می‌توانیم حتی افراد ملحد را نیز جذب کنیم.

اگر کسی با رای و نظر ما موافق نیست این دلیل نمی‌شود که با رفتاری توهین‌آمیز اعتقادات او را زیر سوال ببریم و یا با گوشه‌ و کنایه‌های نامربوط افکار او را به باد انتقاد بگیریم.

در همین رابطه در ماده 19 اعلامیه حقوق جهانی بشر چنین آمده است: «هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد. در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.» در اصل بیست و سوم قانون اساسی آمده است: «تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ یک را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.»

 

احترام

بنابراین هر شخص با هر فکری و عقیده‌ای در هر زمینه‌ای که می‌پسندد می‌تواند در جامعه زندگی کند بدون آنکه ترس و نگرانی از بیان و ابراز آن را داشته باشد. در جامعه‌ای که به عقاید و اندیشه‌های افراد احترام گذاشته می‌شود، تعاملات سالم و به دور از تعصب میان افراد آن حکمفرما خواهد شد و از آنجا که فطرت بشر بر اساس فطرت توحیدی آفریده شده چه بسا احترام به حقوق دیگران و داشتن رفتار شایسته با یکدیگر موجب جذب افراد به سمت اعتقادات توحیدی و حرکت به سمت صراط مستقیم شود. در این رویکرد برای دست یافتن به بهترین عقیده باید دلایل و راه‌های مختلف در جامعه به وضوح و شفاف وجود داشته باشد تا افراد بتوانند آزادانه آنچه را که مطابق با فطرت آنان و با اندیشه‌هایشان سازگار است انتخاب کنند. در چنین فضایی یافتن حقیقت دشوار نخواهد بود.

 

متاسفانه گاهی اوقات عقاید و اندیشه‌هایی که ما به آنها احترام می‌گذاریم فقط عقایدی است که خودمان به آن پای‌‌بندیم و به محض اینکه عقیده‌ای را مخالف با آنچه خود پذیرفته‌ایم می‌یابیم به شدت با آن مخالفت و بعضا بی‌احترامی می‌کنیم. در صورتی که اگر کسی با رای و نظر ما موافق نیست این دلیل نمی‌شود که با رفتاری توهین‌آمیز اعتقادات او را زیر سوال ببریم و یا با گوشه‌ و کنایه‌های نامربوط افکار او را به باد انتقاد بگیریم. اگر انتقاد و سرزنش به باورهای دیگران را سرلوحه کار خود قرار دهیم نه تنها ارتباطات صمیمی در جامعه از بین خواهد رفت بلکه منجر به ایجاد خصومت‌ها و دشمنی‌های آشکار و پنهان خواهد شد. در صورتی که طرف مقابل با ما هم عقیده نباشد علاوه بر احترام به عقاید وی نباید باورهای خود را به وی تحمیل کنیم بلکه با حسن رفتار به او نشان دهیم که اعتقاد و باور درست چیست.

در جامعه‌ای که به عقاید و اندیشه‌های افراد احترام گذاشته می‌شود، تعاملات سالم و به دور از تعصب میان افراد آن حکمفرما خواهد شد و از آنجا که فطرت بشر بر اساس فطرت توحیدی آفریده شده چه بسا احترام به حقوق دیگران و داشتن رفتار شایسته با یکدیگر موجب جذب افراد به سمت اعتقادات توحیدی و حرکت به سمت صراط مستقیم شود.

 بدون اظهار مخالفت نظرات دیگران را باید بشنویم و در صورتی که نتوانیم طرف مقابل را به داشتن عقیده اشتباه متقاعد کنیم به اعتقادات او احترام بگذاریم. در قرآن کریم در این باره آمده است: اگر پروردگارت مى‏خواست تمامى اهل زمین (بدون این ‏که اختیارى داشته باشند) ایمان مى‏آوردند، پس آیا تو مردم را به اکراه وا مى‏دارى تا این که مؤمن شوند؟»  ولی متأسفانه گاهی اوقات ما این نعمت آزادی اندیشه را همچون بسیاری از نعمت‌های دیگر از دست داده‌ایم و برخوردهای متعصبانه و به دور از ادب و احترام بر جوامع ما حاکم شده است.

بنابر آنچه که اسلام به آزادی اندیشه تاکید کرده، در قانون اساسی بدان تصریح شده و در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز آمده، زیبنده است که به دور از تعصبات کورکورانه، با احترام به آرا و عقاید دیگران، سعی کنیم جامعه‌ای سالم و پویا داشته باشیم. انسان اگر بخواهد درست قضاوت کند و مطلبی را رد یا تایید کند، باید کاملا بی طرفی خود را حفظ کند و تلاش کند تا امیال نفسانیش ملاک تشخیص صحیح از ناصحیح نباشد.» روحتان ناآرام است؟ خودتان درمانش کنید! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» این دوست داشتن های جذاب! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» نوحه به مناسبت ماه محرم ( پنجشنبه 24 مهر 1393 )
» مناجات با خدا (با روی سیاه)توسط حاج محمود کریمی ( دوشنبه 30 تیر 1393 )
» مناجات با خدا به عنوان سیل گنه ( چهارشنبه 18 تیر 1393 )
» خیانت های داعش به اسلام و قرآن ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!! ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» زنانی که مردان را فراری میدهند! ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» مشاوره ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» توصیه‌های امام عصر در توقیعات ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» به طه به یاسین .... ( یکشنبه 9 تیر 1392 )
» نگاه عاشقانه، یک کلید جادویی ( شنبه 31 فروردین 1392 )
» نوروز ( پنجشنبه 24 اسفند 1391 )
» امسال هم دارد می گذرد...... ( دوشنبه 21 اسفند 1391 )
» اولین گام در راه موفقیت ( شنبه 12 اسفند 1391 )
درباره ما

سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...

ایجاد کننده وبلاگ : عباس .
banner 240x200px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

صفحات

نظرسنجی

به نظر شما وبلاگم چطوره ؟


کدهای شما


چند لطیفه همراه با آرزوها در لیلة الرغائب یک برگ از زندگی چشم چرانی یا ذهن چرانی؟ باید و نباید های کارنامه ای لطفا نوجوانتان را دین زده نکنید کاریکاتور ورزشکاران......... راز شاد زیستن تصاویر ویژه پیامک تبریک خیانت جنسی یا احساسی: کدام خطرناک تر است؟ سوال‌های کودکان از حوزه ممنوعه چند حکایت از ملا نصرالدین مقابله بااضطراب خنده جک لطیفه باراجین شادی زندگی موبایل اس ام اس برنامه دانلود سکوت چاره ساز نیست