تبلیغات
طعم زندگی

LOGO

طعم زندگی
سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

سمفونی ای ‌کاش‌ها!

سمفونی ای ‌کاش‌ها!


به بهانه رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سه نسل از سینماگران

مجموعه آثار برگزیده سه نسل از سینماگران

در یکی از برفی‌ترین شب‌های هفته گذشته محفلی گرم با حضور جمعی از سینماگران در هتل استقلال تهران برگزار شد تا موسسه رسانه‌های تصویری پس از مجموعه آثار ابراهیم حاتمی‌کیا با عنوان «پلاک» دومین مجموعه در راستای بازنشر طبقه‌بندی شده فیلم‌های آرشیو خود را رونمایی کند. این مجموعه که عنوان «برگزیده آثار سه نسل از سینماگران» برای آن انتخاب شده‌است، 3 زیرمجموعه با عناوین نسل اول، نسل دوم و نسل سوم را شامل می‌شود. در هر یک از زیرمجموعه‌ها نیز بنابر اقتضائات تعریف شده از سوی مسئولان موسسه رسانه‌های تصویری آثاری از میان فیلم‌های موجود در آرشیو این موسسه (و نه کلیه تولیدات سینمای ایران در سال‌های پس از انقلاب) انتخاب و دسته‌بندی شده‌است. این مراسم که در روزهای پایانی هفته گذشته بازتاب قابل توجهی در رسانه‌ها داشت حائز نکات قابل توجهی بود که بازخوانی‌ و توجه ویژه‌تر به آن‌ها در راستای به بار نشستن هر چه بهتر تلاش مسئولان موسسه خالی از لطف نیست.

آنچه خود داشته‌ایم

بی‌تردید در چنین حرکت‌هایی مهمترین نکته مرور داشته‌های گذشته برای رسیدن به دست‌آوردهای تازه‌ در آینده است. این نکته به خصوص در جغرافیای سینمای ایران از آن لحاظ حائر اهمیت است که متأسفانه «آرشیو» یکی از جدی‌ترین حلقه‌های مفقوده آن در تمام این سال‌ها بوده است. حلقه‌ای که با پیشرفت سال به سال سینمای ایران و تبدیل شدن روند حرکت آن به یک تاریخچه پرفراز و نشیب نبود آن بیش‌ از پیش نمود پیدا می‌کند. در مراسم رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سه نسل از سینماگران، به خصوص در بخش مرور فیلم‌های قرار گرفته در مجموعه‌های نسل اول و دوم هم می‌شد این دغدغه را در میان اظهارات سینماگران رصد کرد. یکی از جالب‌ترین این موارد هم صحبت‌های بهروز افخمی درباره فیلمش بود: «فیلم روز شیطان واقعا گم و گور شده بود! یعنی هر كسی كه می‌خواست ببیند من خودم یك نسخه هم از ‌آن نداشتم. خیلی چیزها راجع به آن شنیده بودم كه بیشتر از حدی بود كه فیلم واقعا هست و خوشبختانه با انتشار این مجموعه در وضعیتی قرار گرفته‌ام كه می‌توانم بگویم فیلمم همینه كه هست!» درباره جنبه آرشیوی این قبیل مجموعه‌ها به خصوص فیلم‌های متعلق به نخستین دهه پس از انقلاب گفتنی‌ها بسیار است و کافی است به یاد آوریم حرف‌های درددل گونه ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم رونمایی از مجموعه «پلاک» را که او نیز از نداشتن نسخه قابل نمایش برخی آثارش در آرشیو شخصی خود گله‌مند بود و انتشار «پلاک» را از این منظر اتفاقی بسیار مبارک قلمداد کرد. موسسه رسانه‌های تصویری اگر در مسیر احیای آثار ارزشمند آرشیوشده در بایگانی موسسات ویدئو رسانه و یا دفاتر تولید بتواند نقشی محوری و هماهنگی کننده را عهده‌دار شود و دیگر تولیدات خارج از آرشیو خود را هم در قالب مجموعه‌هایی مشابه عرضه کند بی‌تردید حرکتی ثمربخش و ماندگار در راستای ثبت افتخارات سینمای ایران رقم خواهد زد.

از جالب‌ترین بخش‌های این مراسم حضور جواد شمقدری نه در مقام معاونت سینمایی که بعنوان كارگردان «طوفان شن» روی صحنه بود. وی اظهار كرد:‌ آقای عباسیان شرط كردند در حوزه معاونت صحبت نكنم و از موضع كارگردان فیلم مطالبی را مطرح كنم كه این موضوع پس از مدتی عدم حضور در این حرفه سخت است.

چه سختی‌ها که کشیدیم

مرور دشواری‌ها و مهمتر از آن برخی نامهربانی‌ها در پروسه تولید آثاری که امروز موجبات فخر خانواده و دوست‌داران سینمای ایران را فراهم آورده‌اند هم بخش قابل توجهی از مراسم رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سه نسل از سینماگران را به خود اختصاص داده بود. چه آنجا هارون یشایایی در مقام تهیه‌کننده کمبودها و محدودیت‌ها برای ثبت فیلمی چون «ناخدا خورشید» در گرمای جنوب را یادآور شد چه آنجا که جمال شورجه در مقام کارگردان از دشواری و ریسک‌های گروه فیلمبرداری «باشگاه سری» گفت. این دشواری‌ها که البته در حکم «تجربه» خواه‌ناخواه امروز ارزشی دو چندان پیدا کرده‌اند اما آنچه در میان خاطرات خالقان این آثار جای تأمل داشت مرور «نامهربانی‌ها» بود. علی معلم که اجرای مراسم را برعهده‌داشت در بخش معرفی فیلم‌های فیلمسازان نسل اول با ذکر خاطره‌ای گفت: «علی حاتمی فیلم دلشدگان را ساخته بود که تهیه‌كنندگی آن را هم خودش برعهده داشت. اگر فیلم را ببینید متوجه می‌شوید كه سینماگر ایرانی در چه عسرت و دست تنگی‌ای فیلم ساخته؛ پر از كمبود است این فیلم. كمبودهایی كه نه در هنر علی حاتمی بلكه در بی‌هنری افرادی بود كه آن زمان سكان مجموعه را در دست داشتند و قرار بوده به ساختن این فیلم سینمایی كمك‌كنند! یادم می‌آید آن زمان من برنامه‌ای داشتم به نام «سینما اندیشه» در تلویزیون. در «سینما اندیشه» ما همه فیلم‌های شاخص سینمای ایران(نه صرفاً فیلم‌های ساده‌تر و صنعتی) را پخش می‌كردیم. تنها كسی كه  فیلمی از او در این برنامه پخش نشد علی حاتمی بود. یك روز حاتمی آمد دفتر ما با اصرار كه علی چرا «دلشدگان» را پخش نمی‌كنی؟ یكی بنیان‌های این سینما، اندیشه علی حاتمی هم هست. من خیلی سعی كردم مسئولان آن موقع تلویزیون را متقاعد كنم كه با توجه به دست تنگی علی حاتمی و خرج بالای دلشدگان، حداقل  تلویزیون فیلم را بخرد و در برنامه سینما اندیشه نشان بدهیم. اما از ما هر چه اصرار بود از دوستان انكار! امروز اما آن دوستانی كه آنجا مدیر بودند انكار شدند اما علی حاتمی اثبات شده‌است.

مجموعه آثار برگزیده سه نسل از سینماگران

 این بد نیست كه بعضی مواقع به ذهنمان بسپاریم كه جایی كه مسئول هستیم، عمرش بسیار كوتاه است و بسیاری از مواقع به قول علی حاتمی دیر می‌رسیم و وقتی كه می‌رسیم كاری نمی‌توانیم انجام دهیم.» عزیزالله حمیدنژاد هم دیگر فیلمسازی بود که در این مراسم به بهانه مرور پورسه ساخت «اشک سرما» گفت: «امشب شب برفی است و یاد و خاطره ساختن فیلم اشك سرما را برای من زنده کرده‌است. اشك سرما از فیلم‌هایی بود كه باید سال‌ها دوید و زحمت كشید تا ساخته شود. نه من، هر كسی می‌خواست چنین فیلمی بسازد باید این مراحل را در آن سالها طی می‌كرد. هشت سال پیش بود كه این فیلم ساخته شد. از شروع نگارش فیلمنامه تا شروع تولید حدود 6 سال طول كشید تا شرایط فراهم شود. بخشی مربوط به سلایق مدیریتی بود. بخشی مربوط به مسایل بودجه بود. بخشی هم مربوط به تهیه‌كنندگی بود. آن سال‌ها یادم هست هیچ تهیه‌كننده‌ای نمی‌پذیرفت كه این فیلم تولید بشود چون اصولا خیلی غیرمتعارف بود و تصور می‌شد اجرایی نیست. به هر حال ما شرایط ویژه‌ای داریم و فیلم‌هایمان را خارج از استودیو می‌سازیم و متاسفانه هنوز این روند ادامه دارد.»

روزگاری که مهربان‌تر بودیم

تالار دریای نور مجموعه هتل استقلال اما در کنار رونمایی از مجموعه آثار برگزیده سینماگران سه نسل شاهد رویدادی مبارک هم بود؛ هم‌نشینی جماعتی از سینماگران، فارغ از سوءتفاهمات مرسوم این روزها. از جالب‌ترین بخش‌های این مراسم هم از این منظر، حضور جواد شمقدری نه در مقام معاونت سینمایی که بعنوان كارگردان «طوفان شن» روی صحنه بود. وی اظهار كرد:‌ آقای عباسیان شرط كردند در حوزه معاونت صحبت نكنم و از موضع كارگردان فیلم مطالبی را مطرح كنم كه این موضوع پس از مدتی عدم حضور در این حرفه سخت است. وی که این بار بعنوان یبکی از اعضای صنف سینما سخن می‌گفت افزود: ما كه به خارج از كشور می‌رویم می‌بینیم كه چقدر به سینمای ایران نیاز دارند و در حالی كه با یك دریا مواجه هستیم اما تنها قطراتی را به آنها عرضه می‌كنیم. این كارگردان ادامه داد: سینمای ایران حقیقتا سینمای خوبی است و با وجود همه انتقادهایی كه می‌شود آینده خوبی دارد و باید بیاییم همه به هم كمك كنیم و راه را با چالش‌های كمتری با یاری همه فیلمسازان عزیز سینمای ایران طی كنیم.

رسول صدر عاملی هم که به بهانه رونمایی «دختر با کفش‌های کتانی» روی صحنه آمد با اظهار خوشحالی از جمع آوری این مجموعه آثار گفت: هر بار یادی از فیلم‌هایمان می‌كنیم و با هر مونتاژ و هر موسیقی آنها را ببینیم باز دوستشان داریم و سه دهه از زندگی ما با اینها گذشت و هر كاری برایشان شود جای تقدیر دارد. رویا تیموریان هم تنها نماینده فیلم «پستچی سه بار درنمی‌زند» در مراسم بود كه در سخنانی کوتاه اظهار كرد: با دیدن این تصاویر پخش شده دیدم چقدر فیلم خوب داشتیم و چه افراد شایسته‌ای در سینما هستند كه در میان این سه نسل انتخاب شدند. وی افزود: در گذشته عوامل مهربان‌تر بودند و امیدوارم در مراسم‌های بعدی شرایط سینماگران بهتر از امروز شود.
» روحتان ناآرام است؟ خودتان درمانش کنید! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» این دوست داشتن های جذاب! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» نوحه به مناسبت ماه محرم ( پنجشنبه 24 مهر 1393 )
» مناجات با خدا (با روی سیاه)توسط حاج محمود کریمی ( دوشنبه 30 تیر 1393 )
» مناجات با خدا به عنوان سیل گنه ( چهارشنبه 18 تیر 1393 )
» خیانت های داعش به اسلام و قرآن ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!! ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» زنانی که مردان را فراری میدهند! ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» مشاوره ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» توصیه‌های امام عصر در توقیعات ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» به طه به یاسین .... ( یکشنبه 9 تیر 1392 )
» نگاه عاشقانه، یک کلید جادویی ( شنبه 31 فروردین 1392 )
» نوروز ( پنجشنبه 24 اسفند 1391 )
» امسال هم دارد می گذرد...... ( دوشنبه 21 اسفند 1391 )
» اولین گام در راه موفقیت ( شنبه 12 اسفند 1391 )
درباره ما

سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...

ایجاد کننده وبلاگ : عباس .
banner 240x200px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

صفحات

نظرسنجی

به نظر شما وبلاگم چطوره ؟


کدهای شما


چند لطیفه همراه با آرزوها در لیلة الرغائب یک برگ از زندگی چشم چرانی یا ذهن چرانی؟ باید و نباید های کارنامه ای لطفا نوجوانتان را دین زده نکنید کاریکاتور ورزشکاران......... راز شاد زیستن تصاویر ویژه پیامک تبریک خیانت جنسی یا احساسی: کدام خطرناک تر است؟ سوال‌های کودکان از حوزه ممنوعه چند حکایت از ملا نصرالدین مقابله بااضطراب خنده جک لطیفه باراجین شادی زندگی موبایل اس ام اس برنامه دانلود سکوت چاره ساز نیست