تبلیغات
طعم زندگی

LOGO

طعم زندگی
سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

سکوت چاره ساز نیست

سکوت چاره ساز نیست

ضرورت و اهمیت نقش والدین در دوران بلوغ

پدر و پسر
دختر تنها

سکوت چاره ساز نیست

ضرورت و اهمیت نقش والدین در دوران بلوغ

مادر و دختر

بلوغ یکی از بحرانی‏ترین مراحل در زندگی هر فرد است. نوجوان در این مرحله از زندگی که دوران توفان و فشار روحی نیز نامیده می‏شود، تمایلات و خواهش‏های متضادی دارد و خودخواهی کودکانه‏اش را با نوع پرستی خیرخواهانه‏ای در هم می‏آمیزد.

با اینکه نوجوان می‏خواهد با دوستان خود باشد، علاقمند به تنهایی نیز هست. وقتی فرد به دوره بلوغ می‏رسد، مثل این است که فرد دیگری با خصوصیات بدنی و روانی متفاوتی در او حلول کرده است.

نوجوانی با تغییراتی جسمانی آغاز می‏شود که در دختران در سنین 9 تا 12 سالگی و در پسران از 11 سالگی به بعد بروز می‏کند. این تغییرات با افزایش وزن و قد  همراه است. رشد بدنی سه چهار سال طول می‏کشد و اوج آن در پسران 14 سالگی و در دختران 12 سالگی است.

وقتی فرد به دوره ی بلوغ می‏رسد، مثل این است که فرد دیگری با خصوصیات    بدنی و روانی متفاوتی در او حلول کرده است.

قبل از بلوغ تغییرات جسمی در هر دو جنس پسر و دختر تقریباً یکسان است و ساختار بدنی پسران و دختران جز در اختلاف‏های اولیه جنسی، شبیه یکدیگر است، اما با آغاز بلوغ تفاوت‏های اساسی در هر دو جنس ظاهر می‏شود. به تدریج غدد جنسی فعال می‏شود و هورمون‏ها و مواد شیمیایی تولید می کند که آن مواد وارد جریان خون می‏شود و تحریکات خود را به تمام بافت‏های بدن می‏رساند. ورود این مواد شیمیایی نه تنها تغییراتی در ظاهر بدن به وجود می‏آورد، بلکه موجب تغییراتی در ساختار شخصیتی و روانی نوجوان نیز می‏شود. البته این تغییرات در تمام نوجوانان یکسان نیست.

غیر از عوامل جسمی، عوامل اجتماعی نیز در تغییرات بلوغ تاثیر دارد. عادات تغذیه، توجه به سلامت بدنی و نوع فعالیت‏ها در جوامع مختلف متنوع است و موجب تسریع یا تاخیر بروز بعضی صفات در نوجوانان می‏شود.

دختر تنها

تغییرات شخصیتی

بلوغ تغییراتی را در کل شخصیت نوجوان ایجاد می‏کند که عبارت است از:

- بخش عاطفی شخصیت به سرعت گسترش می‏یابد و کل شخصیت او را فرا می‏گیرد.

- حیات روانی که کم و بیش آشکار و در اعمال و افعال مختلف بروز می‏کند، درونی می‏شود.

- رفتار به سرعت فردی و شخصی می‏شود حالت هیجانی در دوره ی بلوغ غنی‏تر شده و گاهی به صورت حساسیت و زود رنجی در می‏آید. توجه و دقت نوجوان نسب به بدن خود بیشتر شده، حجب و حیا در او ظاهر می‏شود و نشانه آن است که تماس با دیگران برای نوجوان دشوار است.

تغییر و چندگانگی علایق و عقاید و میل به بحث در نوجوانان زیاد می‏شود که مقدمه‏ای برای پختگی عقلی است. مخالفت با نزدیکان مخصوصاً با اعضای خانواده به صورت‏های مختلف بروز می‏کند. این مخالفت با والدین، نشانه‏‏ای از میل به تشخص‏طلبی است و نوجوان به این وسیله می‏خواهد خود را نشان دهد و از دیگران جدا سازد.

نتیجه برداشت غلط

از آنجا که تغییرات بلوغ برای نوجوانان مبهم و مرموز است و هر گونه برداشت غلط و اطلاع ناقص ضربات جبران ناپذیری به آنان می‏زند، والدین موظف هستند نوجوان خود را از وقوع این تغییرات آگاه سازند.

نوجوانانی که اطلاع قبلی از تحول بلوغ نداشته و تنها شایعات و کنایات مبهمی را در این باره شنیده باشند، نه تنها آشفته و پریشان می‏شوند، بلکه اغلب وحشت می‏کنند. اگر والدین روش سکوت را انتخاب کنند، تحولات بلوغ برای دختر و پسر به صورت عملی ترسناک جلوه می‏کند و موجب ترس، کناره‏گیری و احساس غیرعادی بودن در آنها می‏شود و در نهایت به اعتماد و اطمینان بین نوجوان و والدین صدمه می‏زند.

سکوت والدین، نوجوان را به منابع دیگر کسب اطلاعات یعنی همسالان، کتاب، فیلم و سی.دی‏ها می‏کشاند. در این صورت به انتخاب مطلوب‏ترین منبع نمی‏پردازد و اطلاعاتی ناقص و گاهی نادرست کسب می‏کند و ممکن است نوجوان را با مشکلات بدنی و روانی مواجه سازد.

پدر و پسر

امروزه نوجوانان از هر طرف با وسایل ارتباطی و مطالب هیجان‏انگیز بمباران می‏شوند و طبعاً در جست‏وجوی فهم و درک خویش و تغییراتی هستند که در آنان ایجاد شده و می‏شود. وظیفه ی والدین کمک به نوجوانان در روشن کردن فرایند بلوغ و راهنمایی آنان در جهتی است که به رشد مطلوب و همه جانبه‏شان بینجامد. هر گونه سهل‏انگاری از طرف والدین، نوجوانان را به سمت دیگری برای کسب اطلاع و راهنمایی خواهد کشاند و چه بسا آن اطلاعات و راهنمایی‏ها نتیجه مطلوب ندهد و به اشکال یا انحراف در رفتار نوجوان منتهی شود. شانه‏ خالی کردن از این وظیفه مشکلات فراوانی را برای نوجوان ایجاد می‏کند. والدین نمی‏توانند مسئولیت خویش را نادیده بگیرند و تمام گناهان را به گردن نوجوان بیندازند. راهنمایی به موقع می‏تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند یا از شدت آنها بکاهد.برچسب ها : سکوت چاره ساز نیست ,
» روحتان ناآرام است؟ خودتان درمانش کنید! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» این دوست داشتن های جذاب! ( پنجشنبه 22 آبان 1393 )
» نوحه به مناسبت ماه محرم ( پنجشنبه 24 مهر 1393 )
» مناجات با خدا (با روی سیاه)توسط حاج محمود کریمی ( دوشنبه 30 تیر 1393 )
» مناجات با خدا به عنوان سیل گنه ( چهارشنبه 18 تیر 1393 )
» خیانت های داعش به اسلام و قرآن ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!! ( دوشنبه 16 تیر 1393 )
» زنانی که مردان را فراری میدهند! ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» مشاوره ( سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 )
» توصیه‌های امام عصر در توقیعات ( دوشنبه 15 مهر 1392 )
» به طه به یاسین .... ( یکشنبه 9 تیر 1392 )
» نگاه عاشقانه، یک کلید جادویی ( شنبه 31 فروردین 1392 )
» نوروز ( پنجشنبه 24 اسفند 1391 )
» امسال هم دارد می گذرد...... ( دوشنبه 21 اسفند 1391 )
» اولین گام در راه موفقیت ( شنبه 12 اسفند 1391 )
درباره ما

سلام امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید...

ایجاد کننده وبلاگ : عباس .
banner 240x200px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

صفحات

نظرسنجی

به نظر شما وبلاگم چطوره ؟


کدهای شما


چند لطیفه همراه با آرزوها در لیلة الرغائب یک برگ از زندگی چشم چرانی یا ذهن چرانی؟ باید و نباید های کارنامه ای لطفا نوجوانتان را دین زده نکنید کاریکاتور ورزشکاران......... راز شاد زیستن تصاویر ویژه پیامک تبریک خیانت جنسی یا احساسی: کدام خطرناک تر است؟ سوال‌های کودکان از حوزه ممنوعه چند حکایت از ملا نصرالدین مقابله بااضطراب خنده جک لطیفه باراجین شادی زندگی موبایل اس ام اس برنامه دانلود سکوت چاره ساز نیست